O włosach słów kilka..

Kruche, łamliwe, słabe i rozdwajające paznokcie oraz cienkie, wypadające  włosy są problemem, który zna praktycznie każdy. Niewłaściwa dieta, niezdrowy styl, nadużywanie agresywnych kosmetyków, błędy w pielęgnacji, mogą sprawiać że włosy i paznokcie staną się osłabione i matowe. Ponadto niektóre schorzenia mogą mieć wpływ na stan włosów oraz paznokci. Włosy są pewnego rodzaju „barometrem” dla zdrowia. Gdy w organizmie zaczyna coś „szwankować” stają się łamliwe, rozdwajające, tracą połysk, zaczynają wypadać. Kiedy takie problemy utrzymują się przez pewien czas warto porozmawiać o tym z lekarzem, który zleci badania kontrolne i określi ich przyczynę.
Na uwagę zasługuje fakt, że już niewielki niedobór witamin (A, E oraz B) i minerałów (krzemu, cynku , siarki i fosforu) odbija się niekorzystnie na kondycji włosów i paznokci. Należy wtedy zastosować zioła, które bogate są w rożne składniki mineralne, witaminy a kuracja nimi przyniesie naprawdę pożądane efekty. Pamiętajmy jednak, że poprawa nie nastąpi z dnia na dzień. Zioła należy stosować regularnie (zarówno te w postaci naparów, herbatek ziołowych jak i w formie płukanek stosowanych na zewnątrz), przez dłuży okres czasu. Zwykle rezultaty zaczynają być widoczne po 3 miesiącach  systematycznego stosowania.

Do najpopularniejszych roślin, które wpływają korzystnie na kondycje włosów i paznokci można zaliczyć skrzyp, pokrzywę oraz łopian większy.


Ziele skrzypu polnego  od stuleci jest niezastąpione w pielęgnacji włosów oraz paznokci. 

Zawiera flawonoidy, sole mineralne - głównie związki krzemu oraz rozpuszczalną i łatwo wchłanianą krzemionkę. To właśnie ten pierwszy związek - krzem jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania wszystkich komórek organizmu, ale szczególną rolę odgrywa w komórkach skóry, włosów i paznokci ponieważ jest ich istotnym budulcem. W skrzypie polnym znajdują się również flawonoidy, mające działanie rozkurczające na naczynia nerkowe. Na uwagę zasługuje fakt, że skrzyp polny jest składnikiem kosmetyków poprawiających wygląd i stan paznokci.  Znalazł swe zastosowanie w licznych wcierkach, szamponach czy  odżywkach. Regularnie stosowany przeciwdziała przetłuszczaniu i wypadaniu włosów, a także wzmacnia strukturę włosów i płytkę paznokci. Można go również stosować doustnie w formie naparu i herbatek ziołowych.

Pokrzywa  jest bardzo cennym ziołem, które idealnie sprawdzi się w przypadku niedoborów żelaza, anemii  oraz u osób cierpiących na dnę moczanową, zapalenie stawów, choroby skóry, a także znajdzie swe zastosowanie jako surowiec korzystnie wpływający na włosy i paznokcie. 

Stanowi cenne źródło soli mineralnych (sole sodowe, potasowe, wapniowe, związki krzemu) a także zawiera prowitaminę A witaminy C, K, B 2 i B6 oraz kwas foliowy. Liście pokrzywy są również bogatym źródłem chlorofilu, flawonoidów, garbników i  kwasów organicznych.
Liść pokrzywy znalazł zastosowanie zarówno w preparatach ziołowych, które przeznaczone są do pielęgnacji skóry głowy z łupieżem czy łojotokiem, ale i w lekach do stosowania doustnego. Liść pokrzywy można również pić w formie herbatki.  Pokrzywa wzmacnia włosy, zmniejsza ich wypadanie, regeneruje je i sprawia że ładnie błyszczą. Ponadto wykazuje działanie moczopędne, oczyszczające krew, przeciwzapalne, przeciwbakteryjne, krwiotwórcze (zwiększa produkcje czerwonych krwinek i hemoglobiny). Oprócz działania nakierunkowanego na utrzymanie dobrego stanu włosów i paznokcie stosowana jest w schorzeniach nerek, dróg moczowych, stanach zapalnych  w chorobach reumatycznych, skórnych oraz dzięki działaniu hipoglikemicznemu wchodzi w skład leków obniżających poziom glukozy we krwi.

Ostatnim surowcem farmaceutycznym, o którym dzisiaj będzie mowa jest korzeń łopianu, posiadający cenne substancje wykorzystywane w ziołolecznictwie, mianowicie związki poliacetylenowe, olejek eteryczny, garbniki, kwas krzemowy, siarkę, fosfor i witaminę C. 

Rewelacyjnie radzi sobie z problem trądziku, łojotoku, łuszczycy czy łupieżu. Ponadto odnawia i odbudowuje strukturę włosa, wzmacnia cebulki, stymuluje wzrost włosów oraz hamuje wypadanie. Znalazł także zastosowanie w procesie oczyszczania organizmu, pomaga usunąć toksyny wywołujące problemy skórne, pobudza do pracy układ pokarmowy a także łagodzi stany zapalne stawów. Wchodzi w skład wielu preparatów i kosmetyków ziołowych, które przeznaczone są do pielęgnacji skóry głowy i włosów. Olej z łopianu (który można z łatwością wykonać w domu) jest idealnym kosmetykiem i lekiem w pielęgnacji zniszczonych włosów. Zregeneruje je, ożywi, wzmocni Rozprawi się nawet z bardzo uporczywym łupieżem, dzięki swoim świetnym właściwościom przeciwbakteryjnym i przeciwgrzybiczym.


Stosujecie któryś z wyżej wymienionych i opisanych surowców roślinnych?
Jak dbacie o włosy?
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Bardzo się cieszę że tutaj zajrzałeś. Dziękuję za każdy komentarz. Bardzo lubię je czytać.
Pamiętaj jednak, że
Pozostawiając komentarz wyrażasz zgodę na przetwarzanie Swoich danych osobowych.

Copyright © 2016 My little world by Karolajn , Blogger