Strona główna » Zwierzęta » Co należy wiedzieć o zapaleniu oskrzeli u psów – przydatne informacje

Co należy wiedzieć o zapaleniu oskrzeli u psów – przydatne informacje

Czy Twój pies ma nawracający kaszel? Wiele chorób może powodować kaszel u psa, na przykład wirus grypy psów. Ale możliwe jest również, że pies ma zapalenie oskrzeli. Może to być stan ostry (o nagłym początku i krótkim czasie trwania) lub przewlekły (utrzymujący się przez dłuższy czas). Nauka rozpoznawania objawów zapalenia oskrzeli u psów może pomóc w zidentyfikowaniu przyczyny i pomóc psu szybko poczuć się lepiej.

Jakie są objawy zapalenia oskrzeli u psów?

Kiedy pies oddycha, powietrze przepływa przez usta lub nos do tchawicy, znanej również jako tchawica. Następnie tchawica przenosi wdychane powietrze do oskrzeli (rurek łączących tchawicę z płucami). Gdy drogi oddechowe oskrzeli ulegają zapaleniu, nazywa się to zapaleniem oskrzeli u psów. W niektórych przypadkach stan zapalny może nawet rozprzestrzenić się na płuca. W przypadku ostrego zapalenia oskrzeli często dochodzi również do zapalenia tchawicy, więc jeśli słyszysz termin „zapalenie tchawicy i oskrzeli”, to właśnie do niego się odnosi.

Według Dr Jerry Klein, główny lekarz weterynarii AKC, głównym objawem przewlekłego zapalenia oskrzeli jest uporczywy kaszel. Jednak w przypadku ostrego zapalenia oskrzeli objawy mogą się różnić, ponieważ istnieje wiele przyczyn. Na przykład, jeśli występuje infekcja, pies może mieć gorączkę.

Jednak najbardziej oczywistym objawem jest kaszel. „Często kaszel jest suchy i napadowy (występuje ze skurczami), obserwowany, gdy pies jest podekscytowany lub wstaje po odpoczynku” – mówi dr. Klein. „Kaszel może utrzymywać się od jednego do trzech tygodni. Ciężkie zapalenie oskrzeli może prowadzić do zapalenia płuc i być trudne do odróżnienia od niego„.

Co to jest ostre zapalenie oskrzeli u psów?

Ο Dr. Klein zauważa, że istnieje wiele powodów, dla których pies może dostać ostrego zapalenia oskrzeli. „Zapalenie oskrzeli i tchawicy i oskrzeli u psów jest często zakaźne. wirusowe lub bakteryjneς. Pasożyty, choroby jamy ustnej lub gardła, choroby płuc, wdychanie dymu lub żrących oparów chemicznych mogą również powodować zapalenie oskrzeli”.

Alergie mogą powodować ostre zapalenie oskrzeli u psów. Psy mogą mieć alergie, tak jak ludzie. Alergie u psów są dość powszechne u wszystkich ras i są nadmierną reakcją układu odpornościowego na alergen, taki jak ślina pcheł lub określony pokarm. Kiedy pies wdycha coś takiego jak pyłki, może to wywołać reakcję zapalną w oskrzelach i prowadzić do ostrego zapalenia oskrzeli.

Czym jest przewlekłe zapalenie oskrzeli u psów?

Z drugiej strony, przewlekłe zapalenie oskrzeli u psów jest stanem długotrwałym i jest diagnozowane, gdy pies kaszle przez co najmniej dwa miesiące, ale nie jest zaraźliwy ani zakaźny. Jest to diagnoza z wykluczenia, co oznacza, że lekarz weterynarii musi wykluczyć wszystkie inne możliwe schorzenia, które mogą powodować długotrwały kaszel, zanim sklasyfikuje go jako przewlekłe zapalenie oskrzeli. Dr. Klein ostrzega, że przewlekłe zapalenie oskrzeli u psów jest najczęściej obserwowane u mniejszych ras, ale większe rasy również mogą je rozwinąć.

Jeśli nie ma chorób podstawowych, które są przyczyną kaszlu, to co powoduje przewlekłe zapalenie oskrzeli? Ο Dr Klein twierdzi, że jest to spowodowane ciągłym stanem zapalnym dróg oddechowych. Przyczyną może być również trwałe uszkodzenie dróg oddechowych psa. „Zmiany w konfiguracji krtani lub tchawicy, takie jak zapadnięcie się tchawicy, mogą również powodować zapalenie oskrzeli” – mówi. Otyłość u psów może również zaostrzyć ten stan.

Przewlekłe zapalenie oskrzeli u psów może pogorszyć się po nagłych zmianach pogody lub w przypadku innych stresów środowiskowych. Na przykład. Dr Klein wyjaśnia, że zimowa pogoda może prowadzić do szczególnie suchego powietrza, co może wpływać na ruch rzęsek (małych włoskowatych palców, które pomagają usuwać śluz i zanieczyszczenia z płuc). Jeśli ruch rzęsek jest zmieniony w drogach oddechowych, może to również prowadzić do stanu zapalnego.

Jak diagnozuje się zapalenie oskrzeli u psów?

Jeśli lekarz weterynarii zdiagnozuje u psa ostre lub przewlekłe zapalenie oskrzeli, oprze swoją diagnozę na historii psa, pełnym badaniu fizykalnym i objawach klinicznych choroby u psa. Pamiętaj, że w przypadku przewlekłego zapalenia oskrzeli lekarz weterynarii spróbuje wyeliminować wszystkie inne możliwe przyczyny kaszlu.

Ο Dr. Klein wyjaśnia, że narzędzia diagnostyczne są często używane do potwierdzenia podejrzewanej przyczyny kaszlu lub wykluczenia innych rzeczy, które mogą go powodować u psa. Narzędzia te mogą obejmować zdjęcia rentgenowskie (takie jak zdjęcia rentgenowskie), endoskopię (gdy maleńka kamera na końcu mikroskopu jest wprowadzana do dróg oddechowych), wymazy z oskrzeli (próbki pobrane za pomocą mandrynu z oskrzeli), biopsje, płukanie oskrzeli lub płukanie (roztwór soli fizjologicznej, który jest przepłukiwany przez drogi oddechowe, a następnie zbierany).

Jak leczy się zapalenie oskrzeli u psów?

Ο Dr. Klein donosi, że w przypadkach ostrego zapalenia oskrzeli u psów lub nowych przypadków ostrego zapalenia tchawicy i oskrzeli, lekarze weterynarii zalecają terapię wspomagającą. Oznacza to odpoczynek dla psa, dobrej jakości odżywianie i nawadnianie. Ważne jest, aby pamiętać, że psy z ostrym zapaleniem oskrzeli są zwykle zakaźne, więc jeśli to możliwe, należy odizolować psa od innych psów. Jeśli jednak pies ma gorączkę lub nie je ani nie pije, należy leczyć chorobę podstawową.

Nebulizacja lub terapia parowa może również pomóc rozluźnić śluz i ułatwić psu kaszel. „Można to łatwo osiągnąć w domu, biorąc kąpiel parową”, mówi Dr Klein. „Zamknij pokój, weź gorący prysznic przez pięć minut, a następnie wyłącz prysznic”. Następnie pozwól psu wdychać parę. Ο Dr Klein nalega, aby nie wkładać psa pod prysznic i zakręcać wodę, aby uniknąć poparzeń.

Jaka jest oczekiwana długość życia psów z przewlekłym zapaleniem oskrzeli?

Nie ma lekarstwa na przewlekłe zapalenie oskrzeli u psów. Ostatnie badania nad przewlekłym zapaleniem oskrzeli sugerują, że mogą być w to zaangażowane zmiany w mikroorganizmach płuc, co może prowadzić do nowych ukierunkowanych metod leczenia. Ale na razie kortykosteroidy są zwykłym leczeniem, ponieważ zmniejszają stan zapalny w drogach oddechowych i łagodzą kaszel. Jeśli pies ma przewlekłe zapalenie oskrzeli, leczenie to będzie trwało przez całe życie.

Chociaż uszkodzenie dróg oddechowych jest trwałe i postępuje powoli, oczekiwana długość życia psów z przewlekłym zapaleniem oskrzeli jest zwykle normalna, jeśli są odpowiednio leczone. Psy mogą nadal prowadzić szczęśliwe życie, jeśli ich leczenie jest konsekwentne i utrzymują zdrową wagę, stosują dobrą dietę i są w stanie unikać alergenów i czynników drażniących unoszących się w powietrzu, takich jak dym. Pomocne może być również chodzenie z psem w uprzęży zamiast obroży, aby zmniejszyć nacisk na tchawicę.

Czy można zapobiec zapaleniu oskrzeli u psa?

Każdy pies może cierpieć na ostre lub przewlekłe zapalenie oskrzeli. Istnieją jednak kroki, które można podjąć, aby zapobiec tej chorobie, takie jak pomoc psu w utrzymaniu zdrowej wagi i unikanie wdychanych substancji drażniących. Można również chronić psa przed chorobami wywołującymi kaszel.

Czytaj także :  Jak niebezpieczne jest jedzenie karaluchów przez kota? Oto, co mówią eksperci
Photo of author
Napisane przez : Daniel
Wraz z Grudna staram się wyselekcjonować i zaproponować Wam najlepsze wiadomości dnia, zarówno dotyczące Qi i testów osobowości, jak i codziennych newsów. Codziennie rano publikuję również horoskop dnia.