Strona główna » Zwierzęta » Co to znaczy, gdy kot cię liże i dlaczego jest to ważne

Co to znaczy, gdy kot cię liże i dlaczego jest to ważne

Koty traktujące swoich ludzi trochę jak lizaki wcale nie są dziwne ani niezwykłe – ale co to znaczy, gdy twój kot cię liże?

Może to oznaczać, że Twój kot po prostu próbuje pomóc Ci zachować czystość, lub może to oznaczać, że masz… dobry gust. Są jednak przypadki, w których lizanie kota nie jest dobre i powinieneś znaleźć dla swojego kota inne miejsce do lizania.

Twój kot liże i nie wiesz dlaczego? 6+1 rzeczy, które musisz wiedzieć

Dlaczego mój kot mnie liże?

Twój kot cię traktuje

„Wygląda na to, że jest to rodzaj luźnego zachowania związanego z pielęgnacją” – mówi Amelia WieberCPDT, CCBC.

TO Wiebera wyjaśnia, że ​​szczególnie często zdarza się, że kot liże Cię, gdy go głaszczesz. Jest to „odpowiedź związana” – rozpieszczasz je swoją pieszczotą, a one odwdzięczają się, myjąc Twoją dłoń.

Czytaj także :  Niedźwiedź dziękuje turystom za ustąpienie miejsca na drodze!

Koty pielęgnują się nawzajem, liżąc się do czysta Wiebera mówi, że możesz przetestować tę teorię, zatrzymując się, aby pogłaskać kota, gdy cię liże. Jeśli nadal będzie lizał, prawdopodobnie cię pielęgnuje. „Jeśli mnie pogłaskasz, poliżę cię” – mówi.

Choć może się to nie wydawać, nasze koty inwestują w nasze dobre samopoczucie emocjonalne. Powinni też chcieć, żebyśmy pozostali czyści. To właściwie (czasami) przeciwieństwo sytuacji, w której psy nas liżą, aby powiedzieć nam, żebyśmy przestali je głaskać – mówi Wiebera. (Jednak w większości przypadków te psie lizania to pocałunki).

Twój kot chce zwrócić Twoją uwagę

Jeśli na przykład pójdziesz obok ciebie boso, twój kot może wystawić język i cię dziobać, mówi Wiebera, żeby dać ci znać, że jest tam na dole. Wtedy możesz przejść do pieszczot kochającego kociaka, o który bez wątpienia prosi.

Masz dobry gust

Nie chcę, żeby to zabrzmiało dziwnie, ale czasami Twoja skóra smakuje kotom, mówi Wiebera. Może to być wina balsamu, którego używasz, a może Twój pot jest lekko słony. Koty liżą, co im się podoba, a czasami jesteś to ty.

Czytaj także :  3 wskazówki, jak szybko i łatwo usunąć kocią sierść z ubrań

Kiedy lizanie kota może boleć i jak temu zapobiec

Oto, kiedy to normalne zachowanie kota może stać się denerwujące.

Jeśli lizanie Twojego kota jest częste i kompulsywne, może to być oznaką nerwowości, a nawet zaburzeń lękowych – mówi Wiebera. Oprócz lizania siebie i Ciebie, Twój kot liże okna, plastik i inne rzeczy w domu może wskazywać, że coś jest nie tak. Zadzwoń do weterynarza swojego kota, aby lepiej zorientować się, co się dzieje i umówić się na wizytę. (Lizanie może również wiązać się z nudnościami, mówi dr Wiebera).

Lizanie kota może być również szkodliwe, jeśli twój futrzany kot lubi lizać twoją głowę, mówi Wiebera. Żaden produkt, którego użyjesz do stylizacji włosów, nie będzie dobry dla Twojego kota, a sama sierść może być duża i spowodować zator w układzie pokarmowym kota. Jeśli podejrzewasz, że tak się stało, natychmiast udaj się do weterynarza.

Czytaj także :  Krowy wspięły się po dachówkach domu, aby się uratować

Ale jest prosty sposób, aby temu zapobiec – mówi Wiebera. Możesz nosić czapkę podczas snu, aby uniemożliwić kotu dostęp do Twojej głowy, lub możesz oddzielić siebie od kota, aby zapobiec takiemu zachowaniu.

Możesz także kupić coś specjalnie zaprojektowanego, aby Twój kot mógł lizać, mówi Wiebera, jak mata do lizania. Możesz rozłożyć karmę dla kota na macie i, bum, twój kot ma coś pysznego do polizania, a to nie ty.

„Odwróć uwagę. Nie wzmacniaj zachowania swoją uwagą, ale także przekieruj ich uwagę” – mówi Wiebera.

Niniejsza opinia, jak również wszystkie artykuły na stronie stanowią własność intelektualną petkeepers.gr! Jakakolwiek ich ponowna publikacja bez aktywnego linku referencyjnego (aktywnego źródła) jest wyraźnie zabroniona i pociąga za sobą odpowiednie sankcje prawne.

Photo of author
Napisane przez : Daniel
Wraz z Grudna staram się wyselekcjonować i zaproponować Wam najlepsze wiadomości dnia, zarówno dotyczące Qi i testów osobowości, jak i codziennych newsów. Codziennie rano publikuję również horoskop dnia.