Strona główna » Zwierzęta » Czy Twój pies Cię szturcha? Oto powody tego słodkiego zachowania

Czy Twój pies Cię szturcha? Oto powody tego słodkiego zachowania

Szturchanie pyskiem jest ważną formą komunikacji i gromadzenia informacji, której szczenięta uczą się od chwili narodzin.

Kiedy milutki szczeniak wtula się w Twoją dłoń i zwija w kłębek, czujemy się kochani! Jeśli Twój pies Cię przytula, czy zastanawiałeś się kiedyś nad powodami takiego zachowania?

TO Viviane Arzoumanian, CBBC, CPDT-KA, CBATI, PMCT2, jest założycielem PumpkinPups Dog Training. Mówi, że trącanie nosem zaczyna się od matki, która używa nosa i języka do poruszania szczeniętami, pomagania im w wypróżnianiu się i utrzymywaniu ich w czystości. Mama również często wącha swoje szczenięta i rozpoznaje je po indywidualnym zapachu. Z biegiem czasu młode zaczynają zauważać jej zachowanie.

„Szczenięta używają nosa i łapek, aby podejść do smoczka, nakarmić je i odepchnąć inne szczenięta z drogi” – dodaje Arzouman. „Ich zmysł węchu jest ważną częścią poszukiwania tego, czego potrzebują. Są to instynktowne zachowania mające na celu przetrwanie, które nadal stanowią część psiego repertuaru zachowań związanych z komunikacją i gromadzeniem informacji”.

Ekspert wyjaśnia: Oto powody, dla których Twój pies reaguje

Dlaczego Twój pies Cię przytula?

Jednym z powodów, dla których Twój pies trąca nosem, jest wysłanie sygnału o tym, jak się czuje, czego chce lub potrzebuje.

Czytaj także :  Obserwuj, jak psy siadają i zakrywają się przed snem, co stanowi część ich rutyny

„Wiele psów szturcha nasze dłonie nosem – mogą prosić o różne rzeczy, na przykład o czułość, obiad, zabawę lub spacer. „Czasami ludzie potrzebują prób i błędów, aby dowiedzieć się, czego chce pies” – mówi Arzouman. „Jeśli je głaszczemy, a one nie są zadowolone i ciągle szturchają nas nosem, musimy spróbować innych rzeczy, na przykład zaproponować spacer, zabawę z nimi lub cokolwiek innego, czego mogą potrzebować lub chcieć”.

Dodaje, że nie trzeba próbować setek rzeczy, gdy pies Cię głaszcze. Ponieważ mają uzasadnione potrzeby, jeśli poświęcimy czas na wychwytywanie ich różnych sygnałów komunikacyjnych, doprowadzi to do „znacznie bardziej harmonijnego życia z naszymi ukochanymi psimi towarzyszami”.

Oto kilka innych sposobów, w jakie Twój szczeniak podchodzi do Ciebie:

  • Poprzez szczekanie i inne wyrażenia wokalne
  • Używają swoich łap, żeby nas popychać
  • Z kontaktem wzrokowym
  • Machają ogonami
  • Mrugając
  • Śledzą nas

„Nauka rozszyfrowania, co pies ma na myśli, gdy cię szturcha lub używa innych form komunikacji, może być procesem prób i błędów, ale naprawdę warto odkryć znaczenie tego dla konkretnego psa” – mówi Arzouman. „Mają nam wiele do powiedzenia – musimy słuchać oczami i umysłem, aby zrozumieć, w jaki sposób możemy najlepiej zaspokoić ich potrzeby i zapewnić im szczęście”.

Dlaczego psy wąchają obcych?

Podczas gdy ludzie mają tendencję do oceniania świata bardziej wizualnie, psy wykorzystują doskonałe połączenie wzroku i węchu do przetwarzania informacji. Ich węchowy ośrodek dowodzenia składa się ze złożonego labiryntu tkanek nosa, który jest 30 razy większy niż u człowieka. Mają także potężny narząd lemieszowo-nosowy (znany również jako narząd Jacobsona), zlokalizowany tuż wewnątrz jamy nosowej i podniebienia, który odpowiada za ich niesamowite zdolności wykrywania zapachu.

TO Arzouman mówi, że używają nozdrzy w określony sposób. „Wydmuchują trochę powietrza nosem na naszą skórę. Wydmuchując to powietrze bokami nozdrzy, jednocześnie zaciągają je okrągłą częścią nozdrza” – wyjaśnia. „To dla nich bardzo skuteczny sposób na mieszanie i przetwarzanie zapachów w systemie węchowym”.

Kiedy więc zbliża się nieznajomy, Twój szczeniak może do niego podejść i aktywować jego nos, aby uzyskać jak najwięcej informacji. Nie musi to koniecznie oznaczać, że chce być głaskany – fakt ten często dezorientuje ludzi – mówi Arzouman.

„To nie jest zaproszenie na festiwal miłości! Ale jednym ze sposobów sprawdzenia tego jest okazanie psu trochę miłości i zobaczenie, co on zrobi. Pochyla się i prosi o więcej lub unika pieszczot” – dodaje. „Jeśli chcą tylko powąchać, wiemy, że nie jest to zaproszenie do miłości i możemy zdecydować, czy mogą w ten sposób wąchać nowych ludzi”.

Przyjazne, towarzyskie psy mogą czuć się bardziej komfortowo, głaszcząc nieznajomych w oparciu o Twoje wskazówki, ale Ty znasz swojego psa najlepiej. Niektórzy właściciele zwierząt oferują odwiedzającym smakołyk, który daje ich psu jako formę szkolenia, aby pomóc zwierzęciu zachować spokój, nie skakać ani się nie bać. Ale to coś więcej niż pozwolenie szczeniakowi płakać przez kilka minut, a następnie odejście.

Czy Twój pies naciska pysk z innych powodów?

Popychanie cię pyskiem może być także sposobem, w jaki szczeniak chce ci powiedzieć, że coś jest nie tak. Na przykład od czasu do czasu może znaleźć części ciała odpowiednie do podrapania nieznośnego swędzenia! Ale może to być także wezwanie do przyjrzenia się bliżej.

„Jeśli swędzenie nie jest sporadyczne, ale ma charakter chroniczny, mądrze byłoby zbadać przyczynę, zwłaszcza jeśli nos psa cieknie, jest suchy i popękany lub wydaje się w jakikolwiek sposób podrażniony” – mówi Arzouman. „Istnieją schorzenia, które wpływają na nos, w tym infekcje, polipy i rak nosa. Dlatego wszelkie nietypowe i długotrwałe problemy z nią powinny zostać zbadane przez weterynarza.”

Może to być również oznaką stresu, zwłaszcza jeśli Twój futrzany przyjaciel nie może się uspokoić. Jeśli podejrzewasz, że coś go niepokoi, skonsultuj się z lekarzem weterynarii lub certyfikowanym behawiorystą zwierząt.

Niniejsza opinia, jak również wszystkie artykuły na stronie stanowią własność intelektualną petkeepers.gr! Jakakolwiek ich ponowna publikacja bez aktywnego linku referencyjnego (aktywnego źródła) jest wyraźnie zabroniona i pociąga za sobą odpowiednie sankcje prawne.

Photo of author
Napisane przez : Daniel
Wraz z Grudna staram się wyselekcjonować i zaproponować Wam najlepsze wiadomości dnia, zarówno dotyczące Qi i testów osobowości, jak i codziennych newsów. Codziennie rano publikuję również horoskop dnia.