Strona główna » Zwierzęta » Dlaczego psy szczekają? – Oto 7 powodów, zdaniem ekspertów

Dlaczego psy szczekają? – Oto 7 powodów, zdaniem ekspertów

Najnowsze badania pokazują, że udomowienie psów rozpoczęło się 20 000–40 000 lat temu. W tym czasie psy nauczyły się rozumieć duże słownictwo, złożone zdania i ponad 1000 słów, jeśli są odpowiednio przeszkolone.

Podobnie jak my, psy komunikują się za pomocą sygnałów werbalnych i niewerbalnych. W przypadku psów szczekanie jest całkowicie normalnym zachowaniem – jest to jeden z najskuteczniejszych sposobów komunikowania się psów z właścicielami.

Szczekają, aby przekazać różnorodne emocje, więc aby w pełni zrozumieć, co komunikuje pies, rodzice zwierząt muszą połączyć sygnały werbalne psa z sygnałami niewerbalnymi (mową ciała psa).

Zachowanie psa: jak powstrzymać psa od szczekania? -Wskazówki szkoleniowe

7 powodów, dla których psy szczekają

Aby pomóc Ci zrozumieć, co Twój pies może chcieć powiedzieć, poniżej przedstawiamy najczęstsze przyczyny szczekania.

Szczekanie z podniecenia

Czy Twój pies szczeka, kiedy wracasz do domu, czy zaczyna szczekać, gdy usłyszy znajomy dźwięk, gdy bierzesz go na smycz? Cóż, to są szczeki podniecenia.

W rzeczywistości szczekanie i wycie to jeden ze sposobów, w jaki stada psów przekazują sobie nawzajem emocje. Szczekanie to jest zazwyczaj wysokie lub średnie, a Twój pies wyda jedno lub dwa szczekania w odstępach czasu, aż do ustąpienia podniecenia.

Szczekaniu często towarzyszy machający ogon i czujna, ale radosna postawa (uszy płasko i głowa do góry).

Często kręcą się w kółko lub szybko tupią stopami. To wskazuje na ich podekscytowanie i powinno komunikować się z Tobą: Chodźmy!

Szczeka prosząc o uwagę i jedzenie

Kiedy pies chce zwrócić twoją uwagę, może na ciebie szczekać. Ten rodzaj szczekania to zazwyczaj długa seria pojedynczych szczekań z przerwami pomiędzy nimi.

W zależności od psa i sytuacji może poprosić Cię o spacer lub nakarmienie.

Często ich mowa ciała jest mniej energiczna i zrelaksowana. Ich ogon może być prosty lub machający, z opuszczonymi uszami/naturalnie lub w postawie uwagi.

Należy jednak zachować ostrożność przy tego typu szczekaniu. Jeśli na przykład szczekają, żeby dostać smakołyk, a szczekając dostają to, czego chcą, uczy to je, że szczekanie jest skuteczne. Wtedy Twój pies może szczekać, szukając smakołyków.

Szczekanie nudy

Kiedy psy się nudzą, mogą szczekać, aby zwrócić na siebie uwagę lub spróbować zaangażować Cię w zabawę.

Jeśli pies nie ma odpowiedniej stymulacji psychicznej i fizycznej, może rozwinąć się destrukcyjne zachowanie. Codzienne spacery, zagadki dla psów, czas spędzony w miłej atmosferze i codzienna opieka nad psem mogą pomóc w zapobieganiu nudzie. Niektóre inteligentne psy przyniosą jakiś przedmiot jako oczywistą wskazówkę, na przykład piłkę lub smycz.

Te szczekanie podczas zabawy to zazwyczaj szczekanie „harrr-ruff”, które słyszy Twój pies. Zwykle są one niższe i występują pojedynczo.

Podobnie jak w przypadku zachowania polegającego na zwracaniu na siebie uwagi, postawa ciała może obejmować odciągnięcie uszu i wysunięty ogon lub może przyjmować postawę neutralną.

W niektórych przypadkach pies może opuścić się do łuku do zabawy (przednie łapy opuszczone, z tyłem uniesionym w górę), aby zasygnalizować, że jest gotowy do zabawy.

Strach, niepokój lub szczekanie terytorialne

Szczekanie obronne często słychać, gdy istnieje wyraźny bodziec – na przykład nieznajomy zbliża się do domu, inny pies w pobliżu lub gdy pies jest uwięziony w pozycji bez wyraźnej drogi ucieczki.

Kora ta jest zwykle głębsza i może towarzyszyć jej warczenie. Będą one również dość ciągłe i nieprzerwane. To sposób, w jaki Twój pies mówi: „Hej, co to jest? Musimy być gotowi na problem”.

W przypadku zestresowanych/lękowych psów ich mowa ciała zwykle obejmuje ogon między nogami, uniesione wodze i nisko umieszczoną głowę.

Jeśli jest to tylko szczekanie terytorialne, postawa może obejmować uszy i głowę skierowaną na baczność oraz prosty ogon. W ten sposób pies pokazuje, że jest większy i potrafi ugryźć.

W obu scenariuszach ciało psa będzie napięte.

Ból szczeka

Psy szczekają, gdy odczuwają ból. W ten sposób komunikuje się ze stadem, aby przyszło im z pomocą lub pokazało, że określone zachowanie powoduje ból i chce, aby to ustało.

Ten rodzaj szczekania jest zwykle obserwowany, gdy zwierzę zostaje przypadkowo uderzone podczas ostrej zabawy lub gdy zostaje zaatakowane przez inne zwierzę.

Szczekanie może być głośniejsze i często ma charakter staccato lub zanika w miarę kontynuowania szczekania.

Jeśli Twój pies szczeka w ten sposób, gdy go dotykasz lub głaszczesz, może odczuwać ból lub oczekiwać bólu od dotyku. To znak, że należy zabrać szczeniaka do weterynarza i sprawdzić, co się dzieje.

Szczekanie reaktywne lub szczekanie z zaskoczenia

Często jest to pojedyncza kora, ale może po niej nastąpić kilka szczeknięć. Zwykle jest również wyższy, aby odzwierciedlić zaskoczenie. Podobnie jak w przypadku ludzi, jest to przeważnie mimowolna reakcja na zaskoczenie lub strach.

Możesz go usłyszeć, jeśli podejdziesz do psa, który nie uważa, ma słaby słuch lub wydaje mu się, że widzi coś szybko poruszającego się w trawie.

Szczekanie może być niekontrolowane, a postawa może być różna, ponieważ prawdopodobnie nie były one od początku przygotowane do szczekania.

Szczekanie z powodu demencji psa

Kiedy niektóre psy dorosną, będą szczekać w nocy lub na coś, czego nie ma. Może to wskazywać na upośledzenie funkcji poznawczych u starszego zwierzęcia.

Wydaje się, że szczekanie nie pojawia się w odpowiedzi na nic i może zniknąć bez możliwej do zidentyfikowania przyczyny.

Jeśli zauważysz, że Twój starszy pies szczeka w kącie lub na ścianę w nocy, umów się na wizytę u weterynarza, aby sprawdzić, czy możesz podjąć kroki, aby zapewnić mu większy komfort.

Zawsze bierz pod uwagę mowę ciała psa

Oprócz tych typowych scenariuszy szczekania, które możesz spotkać, istnieje wiele innych powodów, dla których psy szczekają.

Kluczem do zrozumienia szczekania psa jest przyjrzenie się jego mowie ciała, a następnie przyjrzenie się bodźcowi, który powoduje szczekanie.

W niektórych przypadkach można uniknąć niechcianego szczekania, po prostu rozumiejąc, dlaczego szczeka i dokonując prostych zmian w domu lub w codziennych czynnościach.

Niniejsza opinia, jak również wszystkie artykuły na stronie stanowią własność intelektualną petkeepers.gr! Jakakolwiek ich ponowna publikacja bez aktywnego linku referencyjnego (aktywnego źródła) jest wyraźnie zabroniona i pociąga za sobą odpowiednie sankcje prawne.

Czytaj także :  Weterynarz sfotografowany z zabitym przez siebie lwem, który podczas polowania spadł z wysokości 30 metrów
Photo of author
Napisane przez : Daniel
Wraz z Grudna staram się wyselekcjonować i zaproponować Wam najlepsze wiadomości dnia, zarówno dotyczące Qi i testów osobowości, jak i codziennych newsów. Codziennie rano publikuję również horoskop dnia.