Strona główna » Zwierzęta » Dlaczego zmęczone psy zachowują się o wiele lepiej?

Dlaczego zmęczone psy zachowują się o wiele lepiej?

Jest wiele rzeczy, które dzieją się, gdy pies jest nadmiernie ćwiczony, i które mogą wyjaśniać poprawę jego zachowania. Pierwszą i najbardziej oczywistą są po prostu zmiany w mięśniach. Kiedy psy wykonują ćwiczenia przekraczające normalny poziom, uwalniają kwas mlekowy do mięśni.

Kiedy jednak w mięśniach gromadzi się kwas mlekowy, powoduje to pewien dyskomfort. Być może dlatego nasze psy zachowują spokój po energicznych ćwiczeniach.

Cały kwas mlekowy jest usuwany z mięśni w ciągu jednej do dwóch godzin. Niektórzy badacze uważają, że powodem, dla którego psy odczuwają ból mięśni po wysiłku fizycznym i lepiej się zachowują, jest niewielkie uszkodzenie mięśni, które należy naprawić w drodze autofagii w ciągu najbliższych kilku dni.

Nie wspominasz w swoim pytaniu, jakie stresujące wydarzenie spowodowało zmianę zachowania Twojego psa, ale jeśli była to długa wędrówka lub bieg z innymi psami, mogła to być po prostu bolesność mięśni. Być może był zbyt zmęczony, aby jak zwykle ciągnąć na smyczy.

Czytaj także :  Czym karmić psa z rozstrojem żołądka? Oto, co zalecają weterynarze

Ćwiczenia wpływają na chemię mózgu

Jeśli nie było to uszkodzenie mięśni, mogło to wynikać z uwolnienia się niektórych substancji chemicznych w jego mózgu. Z badań na ludziach wynika, że wiemy, że podczas ekstremalnych ćwiczeń w mózgu uwalniane są różne substancje chemiczne, które wpływają na zmianę zachowania tak długo jak trwają:

Dopamina: Wszystko, co powoduje szczęście, może spowodować uwolnienie tego skojarzenia, w tym ćwiczenia, jedzenie, walka z innym psem itp. Jednak według badań na ludziach ćwiczenia należy wykonywać codziennie przez 8 tygodni, aby spowodować trwały wzrost liczby receptorów dopaminy.
Epinefryna: Im częściej pies jest ćwiczony, tym więcej adrenaliny zostanie uwolnione, więc krótki spacer nie wpływa znacząco na poziom, ale długa wędrówka lub bieg ma większy wpływ. To również szybko zniknie, prawdopodobnie w mniej niż godzinę.
Endorfiny: Naukowcy uważają, że ta substancja chemiczna jest bardziej związana z bólem, ale jest również odpowiedzialna za radość, podobnie jak dopamina. Uwalniają się podczas ćwiczeń, ale są uważane za chemikalia o krótkotrwałym działaniu, chociaż mogą powodować skutki, zmieniając inne elementy w organizmie.
Kortyzol: Jeśli wydarzenie było stresujące, może to być związane z kortyzolem – hormonem, który może również powodować zmiany w zachowaniu. Poziom kortyzolu może również wzrosnąć podczas ćwiczeń, ale podobnie jak inne zmiany wymienione powyżej, są one bardzo krótkotrwałe.

Ponieważ większość zmian chemicznych jest krótkotrwała, podejrzewałbym raczej uszkodzenie mięśni niż brak równowagi chemicznej.

Psy z problemami behawioralnymi mogą odnieść korzyść z dodatkowych ćwiczeń. Niestety wielu z nas nie ma wystarczająco dużo czasu na ćwiczenia z psami i sięga po narkotyki takie jak tramadol.

Jak już wiesz, tramadol (i podobne leki) należy zażywać codziennie. Ponieważ trwało to znacznie dłużej, może nie mieć nic wspólnego z chemią mózgu. Doświadczenie Twojego psa może nawet okazać się korzystne dla innych właścicieli psów mających zwierzęta cierpiące na choroby behawioralne lub psychiczne związane ze stresem. (Oczywiście w zależności od pierwotnej przyczyny zmiany zachowania).

Długie codzienne spacery czynią cuda

Większość psów nie potrzebuje codziennych leków. Tleki nie są wskazane dla psów, które cały dzień wykonują normalne ćwiczenia i bawią się z innymi psami. Zachowanie, które opisujesz, jest „chorobą” kulturową i można je zaobserwować, gdy psy są trzymane w zamknięciu.

Jeśli chcesz zachęcić psa do poprawy, którą zauważyłeś, zamiast trzymać go na lekach, które mogą później wywołać skutki uboczne, sugeruję spacery z psem przez co najmniej godzinę każdego ranka. Zabierz go na spacer w słońcu, aby pobudzić wydzielanie hormonów. (Godzinny spacer w porannym słońcu przyniesie ci także ogromne korzyści psychiczne i fizyczne).

Wypróbuj bieżnię

Jeśli nie możesz tego zrobić, powinieneś przynajmniej zainwestować w bieżnię, z której będziesz mógł korzystać co najmniej przez pół godziny każdego ranka. (W razie problemów musisz być na sali, ale możesz napić się kawy, sprawdzić media społecznościowe, obejrzeć wiadomości lub zrobić cokolwiek innego, co zwykle robisz rano). Czas będzie się różnić w zależności od jego możliwości fizycznych, więc na początku może być krótszy, ale później może znacznie się wydłużyć.

Photo of author
Napisane przez : Daniel
Wraz z Grudna staram się wyselekcjonować i zaproponować Wam najlepsze wiadomości dnia, zarówno dotyczące Qi i testów osobowości, jak i codziennych newsów. Codziennie rano publikuję również horoskop dnia.