Strona główna » Zwierzęta » Kiedy mój pies śpi za dużo? Oto, co mówi weterynarz

Kiedy mój pies śpi za dużo? Oto, co mówi weterynarz

Łatwo jest pozazdrościć naszym psom — zwłaszcza gdy spędzają dni zwinięte na kanapie, podczas gdy my spotykamy się na Zoomie, załatwiamy sprawy i gotujemy obiad. Dorosłe psy śpią średnio 12–14 godzin dziennie. Jeśli więc kiedykolwiek zauważyłeś, że Twój psiak drzemie po południu i zastanawiałeś się: „czy mój pies dużo śpi?”, prawdopodobnie nie ma powodu do zmartwień. Usłysz to, co musisz wiedzieć.

Nowe badanie ujawnia niesamowity wgląd w zachowanie szczeniąt

Jak śpią psy?

Pod wpływem codziennych obowiązków domowych śpią głównie w nocy, ale często odpoczywają także w ciągu dnia. Dla porównania, koty domowe prowadzą nocny tryb życia: mają długie okresy aktywności o świcie i zmierzchu. (Chociaż koty też dużo śpią – do 15 godzin dziennie).

Czy psy i koty śpią więcej zimą?

Psy zazwyczaj śpią w 45-minutowych odstępach. Jeśli jednak zauważysz je zwinięte w kłębek z zamkniętymi oczami, być może nie zawsze w pełni śpią – mogą po prostu odpoczywać, gotowe do działania przy pierwszych oznakach spaceru lub smakołyków.

TO Jerzego Melillo, DVM, jest współzałożycielem i głównym lekarzem weterynarii Kliniki Weterynaryjnej Heart + Paw. Mówi, że psy spędzają mniej czasu w fazie snu z szybkimi ruchami gałek ocznych (REM) niż ludzie. Psy wchodzą w cykl REM po około 20 minutach snu, a faza ta trwa może około 5 minut. (Ludzie mogą przebywać w fazie REM nawet przez godzinę.) W fazie REM możesz zauważyć, jak krzyczą i lekko się trzęsą. Psy też śnią, zwykle przez około 1-5 minut.

Czy wszystkie psy śpią tak samo?

Nie dokładnie. TO Melillo mówi, że harmonogram snu Twojego czworonożnego przyjaciela różni się w zależności od takich czynników, jak wiek, poziom aktywności, rozmiar i stan zdrowia.

Wyjaśnia również, że szczenięta potrzebują więcej snu niż dorosłe psy – łącznie około 18 godzin. To zupełnie naturalne, że małe dzieci drzemią nawet 20 razy dziennie! Dopóki są żywe i chętne do jedzenia i zabawy pomiędzy snami, radzą sobie dobrze. Starsze psy również uciekają się do dłuższych odpoczynków, szczególnie pod koniec życia.

Czy mój pies śpi za dużo? Powinienem być zaniepokojony?

Czy psy mogą spać za dużo? Czasami.

„Psy zwykle śpią za dużo z nudów lub ze względu na swój styl życia” – mówi Mr Melillo. Dlatego ważne jest, aby Twój futrzany przyjaciel codziennie otrzymywał odpowiednią ilość ćwiczeń fizycznych i stymulującej zabawy. Pomyśl o zabawnych grach w domu i zajęciach na świeżym powietrzu, które pobudzą wszystkie łapki, poprawią jej nastrój i zajmą umysłem.

Ale mogą również istnieć ukryte obawy dotyczące jej zdrowia, które sprawiają, że śpi więcej. „Jeśli pies śpi więcej niż zwykle, może to być oznaką osłabienia lub choroby podstawowej i należy to omówić z weterynarzem” – dodaje. Melillo.

Oto niektóre typowe powody, dla których Twój pies śpi:

  • Otyłość
  • Niedoczynność tarczycy
  • Lęk separacyjny
  • Stres

Możesz również zauważyć, że Twój pies dużo śpi i nie je. Objawy te mogą być oznaką poważniejszych problemów, dlatego należy natychmiast zgłosić się do lekarza weterynarii.

Pomóż swojemu psu lepiej spać

Oto zwrot akcji: w przypadku niektórych psów problemem jest to, że nie śpią wystarczająco dużo. „Niektóre psy mają problemy lękowe, które uniemożliwiają sen” – mówi Melillo. „Inni mogą mieć pewne zakłócenia w swoim otoczeniu lub rutynie. W niektórych przypadkach zwierzę może odczuwać ból, który wpływa na jego zdolność do zapewnienia sobie komfortu.”

Niektóre badania pokazują również, że wiele psów przebywających w schroniskach lub długo przebywających w klatkach często ma problemy ze snem w nocy. Są bardziej niespokojne lub przestraszone i czują się bezpiecznie, odpoczywając, gdy w ciągu dnia są wokół nich ludzie. Może to być zachowanie, które zauważysz u nowo uratowanego psa.

Jeśli Twój zwierzak jest zdrowy, ale nadal martwisz się o jego nawyki związane ze snem, ustal bardziej uporządkowaną rutynę. Współpracuj ze swoim weterynarzem lub certyfikowanym behawiorystą, aby zidentyfikować obszary budzące obawy i opracować metody szkoleniowe obejmujące posiłki, zajęcia, szkolenie w klatce i wskazówki przed snem. Eksperci ci mogą również zalecić suplementy takie jak melatonina, aby proces przebiegał sprawniej.

Niniejsza opinia, jak również wszystkie artykuły na stronie stanowią własność intelektualną petkeepers.gr! Jakakolwiek ich ponowna publikacja bez aktywnego linku referencyjnego (aktywnego źródła) jest wyraźnie zabroniona i pociąga za sobą odpowiednie sankcje prawne.

Czytaj także :  Sposób, w jaki owczarek niemiecki opiekuje się porzuconym, rannym jeleniem, jest uroczy
Photo of author
Napisane przez : Daniel
Wraz z Grudna staram się wyselekcjonować i zaproponować Wam najlepsze wiadomości dnia, zarówno dotyczące Qi i testów osobowości, jak i codziennych newsów. Codziennie rano publikuję również horoskop dnia.