Strona główna » Zwierzęta » Kolorowy i odległy to nie tylko mityczne stworzenie

Kolorowy i odległy to nie tylko mityczne stworzenie

Kolorowy i naturalnie odległy różowy delfin amazoński to nie tylko mityczne stworzenie z amazońskiego folkloru. Gatunek ten występuje w całej Amazonce w Ameryce Południowej. Jest to rasa adaptacyjna, która wspierała ekosystem słodkowodny, ale obecnie stoi przed powszechnymi wyzwaniami ekologicznymi powstałymi w ich siedlisku w wyniku szkodliwej obecności człowieka.

Delfin ten żyje na wolności długo, tworząc silne więzi z młodymi i współpracując z innymi gatunkami, aby stale cieszyć się skubaniem ryb rzecznych. Różowy delfin rzeczny to tajemnicze stworzenie, które potrzebuje naszego wsparcia i ochrony, aby nadal istnieć w wodach Amazonki.

Czym jest różowy delfin rzeczny Amazonii?

Delfin amazoński różowy jest ssakiem słodkowodnym. Znany jest również jako delfin rzeczny Boto lub delfin amazoński. Jego naukowa nazwa to Inia Geoffrensis i została po raz pierwszy opisana w 1817 roku. Gatunek ten należy do zębowców i można go natychmiast rozpoznać po różowej skórze. Jest to bardziej widoczne u samców i wyróżnia się w mętnych wodach Amazonki. Jest to bardzo zwinny gatunek, który pływa powoli, ale ma niezrośnięte kręgi, co zapewnia im dużą elastyczność w pokonywaniu przeszkód Amazonki. Zachowują niski profil, często tylko wystawiają głowy z wody.

Charakterystyka

Ten typ delfina jest bardziej wytrzymały niż dobrze znany delfin butlonosy. Tym, co czyni go wyjątkowym i łatwym do odróżnienia od innych stworzeń, jest jego różowa skóra. Jest to także największy gatunek delfina rzecznego. Samce mogą przekraczać 2,4 metra lub 8 stóp i ważyć do 408 funtów lub 185 kilogramów. Samice są zauważalnie mniejsze, mają prawie połowę masy ciała i są krótsze niż samce. Mają długi dziób pełen małych, ostrych zębów i guz na głowie. Delfiny amazońskie mają płytką i długą płetwę grzbietową.

Siedlisko

Jak sama nazwa wskazuje, różowe delfiny żyją w Amazonce. Obejmuje to baseny w siedmiu krajach Ameryki Południowej – Brazylii, Wenezueli, Kolumbii, Peru, Ekwadorze i Gujanie. Występują także w dorzeczach rzeki Orinoko.

Czytaj także :  Pies z problemami skórnymi zachwyca w Internecie swoim wyjątkowym wyglądem

Samice i samce delfinów różowych mają różne preferencje siedliskowe. Samce spędzają większość czasu w głównej rzece, natomiast samice spędzają jak najwięcej czasu na zalanych płytkich obszarach, aby chronić swoje młode przed drapieżnikami. Delfiny przystosowały się ze środowiska morskiego do słodkowodnego, gdy ich przodkowie mieli łatwy dostęp do rzek ze względu na wyższy poziom mórz miliony lat temu.

Zachowanie

Różowe delfiny amazońskie komunikują się za pomocą kliknięcia. Robią to, aby lepiej poruszać się po środowisku i wchodzić w interakcję z innymi delfinami. Ponieważ Amazonka jest pełna roślinności w płytkiej wodzie, delfiny emitują 30 kliknięć na sekundę, aby ocenić swoje otoczenie. Jeśli chodzi o inteligencję, różowe delfiny są uważane za najmądrzejsze – w rzeczywistości mają o 40% większą pojemność mózgu w porównaniu do ludzi. Oznacza to, że te delfiny potrafią używać mózgu w sposób niedostępny dla ludzi. To, w połączeniu z ich inteligencją emocjonalną, oznacza, że ​​ludzie mogą się wiele nauczyć z obserwacji różowych delfinów rzecznych.

Dieta

Różowe delfiny mają szczęście, że ich dieta jest jedną z najbardziej zróżnicowanych spośród wszystkich zębowców. Mogą jeść ponad 50 różnych gatunków ryb o średniej długości 20 centymetrów lub 7 cali. Dzięki dużej liczbie zębów delfiny mogą zjadać organizmy morskie pozbawione skorup, takie jak żółwie rzeczne czy kraby słodkowodne. Gatunkami ryb, którymi można się delektować, są sumy i piranie.

W ciągu dnia stara się spożyć 5,5% swojej masy ciała i żeruje aktywnie w dzień i w nocy. Podczas polowań mogą współpracować z innymi gatunkami, ale mają zwykle dużo pożywienia, więc nie muszą ze sobą konkurować.

Dożywotni

Biolodzy morscy nie byli w stanie określić, jak długo amazońskie delfiny różowe mogą żyć na wolności. Najstarszy delfin różowy w niewoli żył 46 lat. Biorąc pod uwagę gatunki morskie, które walczą w niewoli, możliwe jest, że na wolności delfiny te są w stanie żyć znacznie dłużej. Przy tak potencjalnie długiej żywotności nie jest zaskoczeniem, że różowe delfiny łączą się w pary dopiero w późniejszym okresie życia, około dziesięć lat po urodzeniu. Okres godowy przypada na koniec października i początek listopada, natomiast porody odbywają się w porze powodzi w maju i czerwcu. Matka tworzy silną więź ze swoim potomkiem i często pozostają razem nawet do trzech lat.

Zagrożenia

Różowe delfiny są zagrożone. Trudno oszacować ich całkowitą liczebność, gdyż gatunek ten zamieszkuje tak duży obszar obejmujący wiele lądów. Chociaż jest ich dużo, człowiek nadal stanowi coraz większe zagrożenie. Infrastruktura wodna (taka jak tamy) stanowi realne zagrożenie dla delfinów różowych amazońskich, ponieważ dzielą one siedliska oraz zakłócają przepływ wody i skład morza.

Komercyjne praktyki połowowe, które lekkomyślnie zaplątują delfiny w sieci, zabijają je i zakłócają ekosystem rzeki. Zabijanie delfinów amazońskich pozostaje nielegalne. Zanieczyszczenia wody powstałe w wyniku działalności człowieka przedostają się do wód Amazonki, co może powodować choroby i śmierć delfinów. Ze względu na swoje rozmiary amazońskie delfiny różowe nie mają wielu drapieżników na wolności, chyba że mniejszy delfin spotka przebiegłą anakondę lub wędrownego jaguara.

Znaczenie kulturowe i mitologia

Rdzenne plemiona, które od stuleci żyją w pobliżu Amazonki, wierzą w różne mitologie dotyczące znaczenia różowego delfina amazońskiego. Powszechnie uważa się, że krzywdzenie tych stworzeń jest niegrzeczne. Niektórzy uważają, że nawet nawiązanie kontaktu wzrokowego z tymi stworzeniami może grozić koszmarami na całe życie.

Wiele folkloru otacza zdolność zmiany kształtu różowego delfina, znanego jako Encantado, który nocą zmienia się w człowieka i uwodzi miejscowych. Wersje tej historii są różne, ale uważa się, że Encantado zwabia mężczyzn i kobiety, rzuca zaklęcia i zwabia ludzi do podziemnego świata, z którego nikt nigdy nie wrócił.

Ekoturystyka i świadomość

Ważne jest podnoszenie świadomości na temat tego wyjątkowego gatunku, aby promować jego ochronę i edukować ludzi o znaczeniu poszanowania ich i ich siedlisk w Amazonce. Zbiórki funduszy to świetny sposób na wspieranie organizacji charytatywnych współpracujących ze społecznościami lokalnymi na rzecz ograniczenia możliwej do uniknięcia śmierci delfinów różowych podczas połowów.

Rosnąca populacja delfinów rzecznych odzwierciedla zdrowe warunki słodkowodne, wspierając nie tylko ekosystem rzeki, ale także lokalne społeczności i rdzenne plemiona, których przetrwanie zależy od rzeki. W Kolumbii ludzie organizują wycieczki po dorzeczu, aby zobaczyć delfiny w ich naturalnym środowisku. Współpracowali z lokalnymi mieszkańcami, aby zaoferować prawdziwe doświadczenie ich zabawnej natury, jednocześnie edukując podróżnych na temat wyzwań stojących przed życiem morskim i społecznościami lokalnymi. Projekt ten nie tylko pobudził lokalną gospodarkę, ale także pomógł szerzyć wiedzę o znaczeniu ochrony tych wyjątkowych stworzeń.

Promowanie zrównoważonego rozwoju ekoturystyki i podkreślanie ogólnej ochrony wód Amazonki jest niezbędne dla przetrwania tego gatunku. Utrzymujące się negatywne skutki działalności człowieka mogą doprowadzić do spadku ich liczebności, a gatunek ten od dawna walczył o przetrwanie w niewoli. Kiedy zniknie jego naturalne siedlisko, jest mało prawdopodobne, że ogrody zoologiczne i parki morskie będą w stanie utrzymać gatunek.

Teraz znasz wszystkie fakty i fikcję na temat różowego delfina amazońskiego. Podobnie jak w przypadku wielu gatunków, istnieje realne zagrożenie dla ich domu i istnienia, ale dzięki świadomości, wspieraniu organizacji charytatywnych i lokalnej ekoturystyki możemy coś zmienić. Te inteligentne i kolorowe stworzenia zasługują na ochronę i docenienie ich znaczenia kulturowego i cudu biologicznego.

Niniejsza opinia, jak również wszystkie artykuły na stronie stanowią własność intelektualną petkeepers.gr! Jakakolwiek ich ponowna publikacja bez aktywnego linku referencyjnego (aktywnego źródła) jest wyraźnie zabroniona i pociąga za sobą odpowiednie sankcje prawne.

Photo of author
Napisane przez : Daniel
Wraz z Grudna staram się wyselekcjonować i zaproponować Wam najlepsze wiadomości dnia, zarówno dotyczące Qi i testów osobowości, jak i codziennych newsów. Codziennie rano publikuję również horoskop dnia.